Dvanáctileté Tereze transplantovali srdce lékaři v Centru kardiovaskulární a transplantační chirurgie 13. června 1997. Bylo to po 4 letech potíží, kdy se malá Tereza zadýchávala při chůzi do schodů, později i při běžné chůzi. Diagnóza: idiopatická kardiomyopatie.
Záznam reportáže z České televize
„ Se srdíčkem jsem se sžila rychle, byla jsem najednou plná energie a síly, chtělo se mi běhat a skákat. Bylo to prostě moje nové srdíčko,“ vzpomíná na dny krátce po operaci dnes jednatřicetiletá absolventka obchodní akademie žijící poblíž Třeboně Tereza Polesová Beerová. Tereza dospívala a lékaři jí po celou dobu nabádali, jen ať náhodou neotěhotní, ať bere antikoncepci, že není žádoucí, aby s transplantovaným srdcem podstoupila porod.
„Když jsme slyšeli o první ženě v ČR po transplantaci srdce Petře Schánilcové ze Strakonic, která porodila zdravou holčičku, to bylo v roce 2011 - bylo rozhodnuto, jdu do toho,“ doplňuje okolnosti rozhodnutí mít dítě Tereza a pokračuje,“ přesto, že jsem věděla o všech rizicích - věděla jsem, že to dobře dopadne. Vnitřně jsem cítila, že jsem dostatečně silná a moje srdíčko fungovalo tak, jak mělo.“
1. února 2016 pak jako druhá žena u nás porodila Tereza v bohunické nemocnici Adrianu, s váhou 2,2 kg a délkou 44 cm.
Pro ženy s transplantovaným srdcem není rizikový jen porod, ale celé těhotenství.
Více už chirurg, který byl v roce 1997 u transplantace:
„ Důvodů je víc, hlavní je možná ten, že všichni pacienti po transplantaci jakéhokoli orgánu musí brát imunosupresivní léčbu (prevence odhojení orgánů) a tyto léky mohou mít teratogenní působení (možnost vzniku vrozené vady nějakého orgánu nebo úmrtí plodu) nebo mohou zpomalovat vývoj plodu,“ vysvětluje Petr Němec, ředitel CKTCH ,“některé léky jsou více rizikové a problém u transplantace srdce spočívá právě v tom, že tento nejrizikovější lék se nedá vysadit.“
Těhotenství může mít také negativní vliv na tělo matky, imunologické procesy se totiž mohou změnit a tím může být ohroženo i srdce matky. Během těhotenství je třeba hlídat obojí – srdce matky i celý plod, aby se zjistilo, že se vyvíjí normálně.
Dnes je Tereza Polesová v částečném invalidním důchodu a jejím snem je mít ještě jedno dítě.
„Ženám, které jsou stejně jako já po TS a touží po vlastním dítěti, bych vzkázala, že kromě toho, že musí být zdravé, tak musí mít v sobě dostatečnou víru v samu sebe a cítit tu vnitřní sílu, zatím je nás sice málo, ale věřím, že se to už brzy změní,“ zamýšlí se nad osudem žen s novým srdcem Tereza.
Copyright © 2025 www.cktch.cz | Developed by Via Aurea s.r.o.