Srdeční selhání patří k nejčastějším onemocněním civilizovaného světa. Pokud dojde k vyčerpání všech možností konzervativní a chirurgické léčby zbývá transplantace srdce. Počet pacientů se srdečním selháním se však stále zvyšuje, dárcovských srdcí je nedostatek a pacienti musí dlouho čekat na transplantaci.
„Tyto faktory vedly v posledním desetiletí k rychlému rozvoji mechanických srdečních podpor. Před 10 lety 30.ledna 2009 byla v našem centru implantována první mechanická srdeční podpora,“ vzpomíná Petr Němec, ředitel centra,“ od té doby tato život zachraňující pomůcka pomohla již 78 pacientům, kteří byli selháním srdce ohroženi a bez podpory by zemřeli.“
Mechanická srdeční podpora (VAD VentricularAssistDevice) je čerpadlo krve, které je schopno částečně nebo úplně převzít úlohu srdce v krevním oběhu a slouží jako přemostění k transplantaci srdce nebo jako trvalá implantace.
„Čerpadlo je ovládáno malým externím počítačem, ten je poháněn jednou nebo dvěma bateriemi a elektřinou ze stěnové nebo automobilové zásuvky. Čerpadlo a řídící jednotka jsou propojeny malým kabelem, který prochází kůží v horní části břicha,“ popisuje fungování systému ředitel.
Celý systém ,važící 1,5 kg, je uložený v tašce, kterou lze nosit kolem pasu nebo přes rameno.
„Ze 78 pacientů s mechanickou podporou už podstoupilo u nás transplantaci srdce 49 pacientů. Implantací této podpory tak získali čas pro hledání vhodného srdce,“ informuje Němec,“ výhodou je totiž lepší zdravotní stav pacientů před transplantací, bez podpory musí trávit čas v posteli, jsou závislí
na lécích či kyslíku. V současnosti stále ještě čeká na vhodné srdce - ale v domácím prostředí - 14 pacientů napojených na srdeční podporu. A jsou ve výborném zdravotním stavu,“ vypočítává výhody této metody chirurg.
Pacientům se totiž po implantaci výrazně zvýší kvalita života - zlepší se příznaky srdečního selhání, mohou vykonávat běžné denní činnosti, chodit do zaměstnání, do školy, zlepší se psychický stav, mohou cestovat, rekreačně sportovat a věnovat se svým koníčkům. V pohodlí domova tak čekají na vhodné dárcovské srdce.
„Od roku 2013 provádíme implantace miniinvazivním přístupem. Byli jsme první v České republice i ve střední a východní Evropě. Tento systém se stále vylepšuje tak, aby se pacient cítil komfortně a docházelo u něj k co nejmenšímu počtu komplikací,“ doplňuje Petr Němec.
V Brně dne 4.2.2019
Doc. MUDr. Petr Němec, CSc., MBA
ředitel CKTCH Brno
Copyright © 2024 www.cktch.cz | Developed by Via Aurea s.r.o.